O sesjach

Sesje noworodkowe

Jeśli podobają Wam się kadry śpiących, uroczych maleństw, to takie zdjęcia najlepiej wykonać między 5. a 14. dniem życia. Maluszki w tym okresie większość dnia przesypiają i nie rozprasza je otaczający świat. Są plastyczne i często pamiętają jeszcze ułożenie z brzuszka, więc dużo łatwiej o ciekawe pozycje. Aby mieć pewność, że znajdziemy wolny termin, najlepiej wstępnie go zarezerwować jeszcze w ciąży, a zaraz po urodzeniu ustalimy dokładną datę. Wychodząc naprzeciw Rodzicom i biorąc pod uwagę komfort maleństwa, tego typu sesje wykonuję w Waszym domu. Należy się jednak przygotować, że sesja może potrwać nawet kilka godzin. Oczywiście nie jest to kilka godzin samych zdjęć :) W tym czasie dzieciątko jest karmione, przewijane, usypianie, tak, aby całość przebiegała z naturalnym rytmem maluszka. O rekwizyty, ubranka i akcesoria nie musicie się martwić - to wszystko przywożę ze sobą.

Sesje maluszków

Pod względem możliwości jakie mamy na sesji, maluszki dzielimy na dwie grupy - leżące (czyli takie od miesiąca do ok. 3-4 miesięcy, chociaż nie ma reguły, bo każde dzieciątko rośnie w swoim tempie) i starsze czyli takie, które co najmniej leżąc na brzuszku podnoszą się samodzielnie na rączkach i stabilnie trzymają główkę. Pierwsza grupa jest najtrudniejsza do fotografowania, bo wtedy dziecko już jest bradziej wrażliwe na dotyk niż noworodek, jest ciekawsze świata, więc trudniej tu o dłuższy sen, a co za tym idzie zdjęcia na śpiocha. W tym przypadku możliwości układania są ograniczone do zdjęć w koszyczkach i na rękach rodziców. Przy starszych maluszkach możemy pozwolić sobie na większą różnorodność ujęć. Dzieci na tym etapie często już się śmieją, gaworzą, łatwo nawiązują kontakt, więc mamy sporo możlwości. Jeśli nie macie pomysłu na ubiór malucha, możecie skorzystać z moich zasobów. Zarówno dla tych leżących, siedzących, raczkujących czy stawiających pierwsze kroki posiadam różnego rodzaju ubranka, czapeczki, akcesoria i rekwizyty. W studiu jest ich naprawdę sporo :) Wystarczy, że przed sesją skontaktujecie się ze mną i uzgodnimy stylizację. Sesje tego typu zwykłe trwają 1-2 h (oczywiście w zależności od humoru małego modela). W tym czasie kilkukrotnie zmieniamy scenografię, abyście mieli później możliwość wyboru ujęć. Oprócz dobrych humorów warto zabrać ze sobą jeszcze coś do picia i jedzenia dla dziecka, zapasowe pieluszki itp. 

Sesje starszaków

Sesje z dziećmi powyżej roku są nieprzewidywalne :) Nie ma reguły i złotego środka. Nie ma receptury, którą da się wykorzystać podczas każdego spotkania. W tej grupie wiekowej, zdjęcia traktuję bardziej jako zabawę niż sztywne pozowanie. My dorośli musimy być świadomi, że czasem dziecko może mieć inny plan odnośnie zdjęć niż my :) Wtedy uzbrajamy się w wielkie pokłady cierpliwości :) Tutaj przydają się wszelkiego rodzaju "przekupiacze" - coś do jedzenia, picia, ulubiona zabawka, piosenka - Wy znacie swoje dziecko najlepiej - więc wszystkie chwyty dozwolone :) Ze starszymi jest nieco łatwiej, ponieważ więcej już rozumieją i można im wytłumaczyć, że potrzebujemy mieć choć jedno "normalne" zdjęcie :) I tak jak wiele jest charakterów i pasji, tak wiele mamy możliwości. Jeśli Wasze dziecko coś szczególnie lubi, bądź czymś bardziej się interesuje, warto to wykorzystać podczas sesji. Takie spotkanie trwa maksymalnie do 2 h, podczas których, zmieniamy stylizacje i ubrania. W mojej garderobie mam różnego rodzaju stroje, z których można skorzystać, ale warto mieć też własne 3-4 pełne zestawy (łącznie z butami) na zmianę.

Sesje urodzinowe

Urodziny, zwłaszcza te pierwsze to bardzo ważny moment w życiu dziecka. Warto więc podkreliść jak ważny jest to dzień. Podczas sesji urodzinowej mamy do dyspozycji, różne rekwizyty związane z tą okazją, balony, pompony, girlandy, napisy, cyferki itp. Jeśli macie ochotę możemy też zrobić sesję w tzw. stylu "smash cake", czyli ujęcia z prawdziwym tortem, który maluszek podjada, bawi się słodką masą, często mając przy tym wielką frajdę i mnóstwo zabawy.

Sesje rodzinne

Jeśli macie ochotę na wspólne ujęcia (do czego Was serdecznie zachęcam), zadbajcie o spójny wygląd tak, aby całość ze sobą ładnie współgrała. Nie muszą to być wyszukane kreacje, wystarczy kilka akcentów, żeby fajnie podkreślić rodzinne kadry. Postawcie na jednolite kolory i postarajcie się, żeby na ubraniach nie było mega rozpraszających kolorowych nadruków (chyba, że jest to zamierzone i wszyscy bedą mieć ubrania w tym stylu). Najprostszym, a idelanie sprawdzającym się rozwiązaniem są chociażby białe lub czarne koszulki i jeansy. Może być soś sportowego, coś eleganckiego, coś w stylu vintage... Mama z córką mogą mieć takie same sukienki lub kreacje, tato z synkiem np. koszule, muchy i eleganckie spodnie. To są tylko przykłady, bo pomysłów jest sporo. Zaufajcie mi w tej kwestii, a efektem końcowym będą ciekawe, spójne kadry rodzinne, których podejrzewam, że nie macie zbyt dużo :)